
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.96 mm |
| Termination | IDC |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 129.54 mm |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 17.8 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 5 GΩ |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Blue |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 4 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Plug |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | PBT |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Contact Current Rating | 3 A |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
| Housing Color | Blue |
| Insulation Diameter | 1.2 mm |
| Contact Gender | Female |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Mating Retention | Without |
Stock: 1187
Distributors
pcbx
Unit Price$0.59467
Ext.Price$0.59467
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.59467 | $0.59467 |
| 10 | $0.50683 | $5.06830 |
| 25 | $0.47528 | $11.88200 |
| 50 | $0.45251 | $22.62550 |
| 100 | $0.43085 | $43.08500 |
| 300 | $0.40706 | $122.11800 |
| 500 | $0.38458 | $192.29000 |
| 1000 | $0.35737 | $357.37000 |
| 3000 | $0.33209 | $996.27000 |
